Lai kalumā nejustu darba smagumu
Metālmākslinieka Miervalža Zibens darbos it kā nejūt kalēja darba smagumu: graciozi vējrāži, svečturi ar greznu žuburojumu, kur ievīti vīnogu ķekari un lapas, kā arī etnogrāfiski motīvi, rotājošas mežģīnes pie durvīm un elegants stiegrojums virs pagraba lūkām. Viens no pirmajiem latviešu metālmāksliniekiem bija Jānis Zibens, Miervalža tēvs. Viņš skolojies pie tēlnieka Burkarda Dzeņa, savu māku spodrinājis arī pie zviedru mākslinieka Ragnara Mīrsmēdena, kurš savulaik kopā ar Jāni Zibeni un Arnoldu Naiku kalis zvaigznes mūsu Brīvības piemineklim.

Jānis Zibens īsti negribēja, lai dēls ietu viņa pēdās, jo padomju gados darbos nācās pildīt politiskās konjunktūras pasūtījumu. Tomēr agri vai vēlu talants vienmēr izlauž ceļu. Miervaldis Zibens dienējis Kazahijas kodolizmēģinājumu poligonā, tur kritiskā brīdī ar savu prasmi metināt izglābis savus biedrus šahtā. Pēc armijas, pateicoties iepazītajam metālam, Miervaldis sāka strādāt kombinātā "Māksla", bet brīvajos brīžos veidoja "iedvesmas" darbus, ar kuriem piedalījās metālmākslas izstādēs. Iestājies Latvijas Mākslas akadēmijas Metālmākslas nodaļā, tolaik pārveidotu par Rūpnieciskās mākslas (dizaina) nodaļu, kurā bija spēcīgi pasniedzēji un talantīgi studenti, viņš pārliecinājās, ka rūpniecība nav gatava dizainam, savukārt šodien praktiski nav rūpniecības…

Lai gan Miervaldis Zibens kalis arī tēva iecienītajā kaparā, tuvāka tomēr viņam ir melnā dzelzs. Monumentālākie veidojumi ir kroņlukturi un režģi viesnīcai "Radi un draugi", tabernākuls Romas katoļu baznīcai Talsos, svečturi Trīsvienības baznīcai Kuldīgā un Pētera baznīcā Rīgā, arī desmit vārti Rīgā, no kuriem laika gaitā saglabājušies tikai daži, sabojāts arī Laipu ielas vārtu kopskats, kura režģi meistars veidoja kā atgādinājumu par sieviešu cietumu, kas tur atradies viduslaikos. Miervaldis Zibens teic: "Kalt jau nav grūti, vajag tikai pacietību. Ne jau ar spēku kaļ, bet ar galvu. Daudz grūtāk ir ar kuvaldu starp ādas spilveniem zeltu līdz lapiņas plānumam placināt." Kalumam jābūt tik vieglam, lai neredz darba smagumu, atgādina meistars. Par to var pārliecināties, aplūkojot lielo svečturu izstādi Rīgas Rātsnamā izbūvētajā jumta terasē. Katrs no svečturiem ir īpašs un atšķiras ar stilu, to žuburus grezno etnogrāfiski motīvi, zirgu apveidi, vīnogu ķekari un lapas. Gan radošajos, gan pasūtījuma darbos Miervaldis Zibens cenšas iekalt savas dvēseles plastiku. Eņģes, svečturi un citi metālmākslas darbi tagad top kalēja smēdē Talsu rajona Laucienas pagasta lauku mājās, kur nama jumtu rotā vējrādis ar kaķi.
← atpakaļ
Galerija
 
Reklāma
latmet © 2009 created by dp