Durvju rokturis vairo ēkas vērtību
Cik gan daudz cilvēku roku skārušas rokturi pie jūsu mājas un kur nu vēl darba vietas durvīm... Ne velti jau izsenis šai durvju daļai pievērsta liela uzmanība, piemēram, arhitektoniski izcilākām ēkām ievietojot slēdzenes ar īpaši dekoratīviem rokturiem, kas savā ziņā arī vairo nama vērtību. Turklāt šādu mazo mājas „vizītkarti” paņemt plaukstā – tas ir līdzīgi kā sajust patīkamu cilvēka rokas spiedienu.

Noteiktā stilā būvētai ēkai tās fasādi ievērojami uzlabo atbilstošs un mākslinieciski veidots durvju rokturis jeb kliņķis, dekoratīvas atslēgu vairogplāksnes, durvju zvani, oriģināli apkalumi. 19. gadsimta beigās un 20. gs. sākumā celtajām ēkām nereti var redzēt daudzveidīgus misiņa un bronzas kliņķus. Vislielākais ir Valsts Mākslas muzeja parādes durvīs – to veido vairākas kopā savienotas kvadrātveida, apaļas un koniskas satveres daļas. Populāri ir rokturi ar lapveida satveres daļu (atgādina ozollapu, kuras malas nolīkušas pēc lietus), kas var būt gan pavisam vienkārša, gan dekoratīva. Metālmākslinieki veidojuši arī oriģinālus atlējumus, piemēram, rokturus cilvēka delnas veidā, kas it kā sarokojas ar ienācēju. Ogres pareizticīgo baznīcas durvju kliņķis atgādina saritinājušos čūsku, savukārt kādā Tukuma dievnama durvīs ir bagātīgi ornamentēts rokturis ar krustiem un lauvas galvu – cilvēks, tam pieskaroties, it kā apliecina savu kristīgo ticību.

Pagājušā gadsimta sākumā ciemiņš par savu vizīti saimniekam varēja paziņot, pieklauvējot ar klabiķi. Tā sauca rokturus, kuri reizē ir arī kā durvju zvans. Skaņa labāk sadzirdama, ja pie durvīm pieskrūvēta dzelzs plāksnīte, pa kuru sit ar klabiķa pēdu. Divviru durvīs un vārtos, lai tos atstumtu, bieži vien ir apaļi rokturi, arī tie var būt veidoti ar oriģinālu un pat simbolisku rakstu. Savukārt mūsdienās populāri kļuvuši stieņveida rokturi, turklāt parasti ir ievērota likumsakarība – jo svarīgākas durvis, jo nopietnāks rokturis.

Ikdienā droši vien nepievēršam īpašu uzmanību, kam pieskaras mūsu roka, verot kāda nama durvis, bet ierosinām pavērojot to kliņķus – kādu ievērības cienīgu un oriģinālu rokturi varbūt jums ir iespējas nofotografēt… Atsūtiet mūsu mājas lapas konkursam “Ekskursija gar durvīm”. Jūsu foto var noderēt gan daudziem mājas īpašniekiem, gan kalējiem un metālmāksliniekiem, izgatavojot durvju oriģinālus durvju rokturus.
← atpakaļ
Galerija
 
Reklāma
latmet © 2009 created by dp