Metāla etīdes Grieķijā
Iebraucot Grieķijā, uzmanību piesaista ne tikai sengrieķu tempļi, kolonnas un cietokšņu mūri, bet nākas pārliecināties, ka metāla izstrādājumi šai zemē ir lielā cieņā. Pie baznīcām un kalnos, kur olīvbirzīs noslēpušies klosteri, slejas zvanu torņi. Savukārt kalnu pilsētiņas bieži vien sargā nopietni lielgabali.

Mājas un dievnami apjozti metāla žogiem, arī terases, kur grieķi omulīgi pavada vakarus, norobežo dekoratīvas metāla margas. Un kur nu vēl balkoni, kurus aplūkojot, var vien pabrīnīties par metālkalēju fantāzijas bagātību. Par viņu izdomu uzskatāmi liecina arī pagalmi, kur akas oriģinālas padarījušas metāla vindas un rokturi, bet savu laiku nokalpojušie aku grodi nu pārvērtušies greznās puķu dobēs ar dekoratīviem metāla elementiem. Arī māju durvīm katrai savu “seju” piešķir spoži misiņa vai bronzas rokturi (lielākoties horizontāli stieņu tipa) un klabiķi zvanu vietā, kas mēdz būt rokas formas, kā riņķi u.tml.Pie vārtiem un namdurvīm nereti abās pusēs novietotas laterniņas.

Savukārt, paskatoties uz kalnaino mazpilsētiņu jumtiem no augšas, svešzemnieki pirmajā brīdī ir pārsteigti – kāpēc gan uz visiem skursteņiem satupušies putni? Tuvāk pavērojot nekustīgos putnu stāvus, kļūst skaidrs, ka tie gluži vienkārši ir dūmeņu jumtiņi jeb cepurītes, izliektas un izlocītas putnu figūru formā, sākot no robustākām līnijām līdz smalkiem un gracioziem tēliem. Varbūt grieķu metālmākslinieku darinājumi būs iedvesmas avots arī mūsu kalējiem un metālizstrādājumu ražotājiem?
← atpakaļ
Galerija
 
Reklāma
latmet © 2009 created by dp