Katrs pats savas laimes kalējs
Sens ticējums vēsta, ka jaunajā ģimenē būs tik bērnu, cik līgavainis pakavā caurumus izkals. Kalējs Jānis Banka stāsta, ka prieks par tiem jaunlaulātajiem, kas saka, ka gribot kalt piecus caurumus uzreiz - šogad viņš gatavojas jau trešajai izbraukumu sezonai, piedāvājot dažādu brīvdabas svētku programmu papildināt ar iespēju izkalt kādus iepriecinošus, simboliskus niekus. Jānis norāda, ka, laikam šī ticējuma dēļ kalējam visbiežāk nākas piedalīties tieši kāzās.

Iespēja kalt kāzās tiek dota ne tikai līgavainim, bet arī viesiem. Katrs var izkalt gan pakavus, gan arī nagliņas vai arī īpašas pasākumam veltītas monētas. Un lai gan kalēju visbiežāk aicina piedalīties dažādos pasākumos siltajos gadalaikos, drosmīgākie jaunie pāri to darījuši pat decembrī un janvārī. Savukārt dažādos sporta svētkos, kur Jānis tiek aicināts arī itin bieži, tiek veidota pat savdabīga disciplīna ar nosaukumu “Pie kalēja”. Līdz šim interese par kalēja dalību dažādos pasākumos ir tikai augusi un atliek cerēt, ka cilvēki ekonomiskās krīzes ietekmē neierausies sevī un atradīs laiku aktīvai atpūtai, kā arī sirdis turpināsies iemīlēties un kāzas būs, teic Jānis. Lai gan Jānis nav vienīgais kalējmeistars, kas piedāvā šādus pakalpojumus, viņš atzīst, ka lielu konkurenci pagaidām nav izjūtis, taču mēģina sevi arvien pilnveidot un piedāvājumu papildināt ar kādu jaunumu.

Jānis Banka stāsta, ka izvēloties savu arodu zinājis vien to, ka grib apgūt kādu senu amatu, taču bija pārliecināts, ka kalēju darbu mūsdienās vairs nemāca. Pēc neilga laika viņš uzzinājis, ka Rīgas Amatniecības vidusskolā māca arī kalējus. “Tā izgaisa visas šaubas par manu iespējamo arodu un šis lēmums vēl nav bijis jānožēlo. Manuprāt, kalēja darbs ir visinteresantākais, jo no vienkārša dzelzs gabala var izgatavot pat ziedošu rozi,” Jānis teic.

Pašam Jānim pie sirds labāk iet kalumi ar plastiskām līnijām un raupju faktūru, kas skaidri norāda, ka darbs ir veikts ar āmuru rokās. Kalumos nav divu ideāli vienādu detaļu, tās tikai izskatās vienādas, bet rūpīgāk apskatot, atšķiras kā vienas rokas pirksti. “Šī īpašība dod kalumiem dabiskumu, jo arī kokam nav divu pilnīgi vienādu lapu,” viņš skaidro. Kalējmeistaram Jānim patīk strādāt arī pie gaismas ķermeņu izgatavošanas - viņaprāt nav nozīmes, vai gaismu dod elektrība vai sveces, jo tad vienmēr pārņem romantiska noskaņa. Savukārt tipiskus dizaina priekšmetus pie viņa pasūta reti - lielākoties tie ir kulumi, kur individuāls dizains tiek apvienots ar praktisku pielietojumu. Jānis atzīst, ka nekad neatsakās no pasūtījuma, ja ir paredzams, ka tas būs sarežģīts, jo beigās prieks par padarīto esot vēl lielāks. Iespaidīgākie un apjomīgākie Jāņa darbi, kas taisīti kopā ar citiem kalējmeistariem ir dažādi privātmātmāju vārti.

Runājot par valsts ekonomisko krīzi, Jānis atzīst, ka tā vairāk vai mazāk negatīvi ietekmē visus ražotātājus un šobrīd ir pienācis kārtējais pārmaiņu laiks, kad rodas jaunas iespējas. Tiesa, katram pašam jāprot ieraudzīt šīs iespējas un kaut ko mainīt, ja tas nepieciešams. “Varu tikai novēlēt visiem turēt acis vaļā un nepadoties!” optimistiski teic Jānis.
← atpakaļ
Galerija
 
Reklāma
latmet © 2009 created by dp