Metāllūžņu pārvērtības
Oriģinālus metālizstrādājumus var izgatavot arī no metāllūžņiem, kā to dara, piemēram, a/s “Krāsainie lējumi”. Tā ir lielākā ražotne, kas specializējusies alumīnija produkcijas izgatavošanā. Uzņēmums “Krāsainie lējumi” ar metālapstrādi nodarbojas jau kopš pagājušā gadsimta sākuma, bet pēc privatizācijas kļuvis par akciju sabiedrību. Šajā ražotnē izejmateriāls ir metāllūžņi, ko pārstrādā ar 3 veidu liešanu: zemes, kokila un spiedliešanas tehnoloģijām.

Zemes liešanu lieto bronzai un alumīnijam, ieformējot zemē (to zina un izmanto tēlnieki, kuru mākslas darbi galējo apveidu iegūst šajā rūpnīcā). Kokila tehnoloģijā formu veido čugunā, bet spiedliešana paredzēta alumīnija sakausējumiem, izmantojot speciālas presformas. Izstrādājumi top no izkausētiem metāllūžņiem, kuriem atkarībā no paredzētā lietojuma pievieno silīciju un citus elementus.

Rūpnīcas specializācija ir alumīnija sakausējumi - tehniskie lietņi mašīnbūves uzņēmumiem. Apmēram 95% produkcijas eksportē, turklāt lielākā daļa nonāk autofirmās “Volkswagen” un “BMW”. Daļa produkcijas tiek arī vietējiem mašīnbūves uzņēmumiem - “RER” un Vagonbūves rūpnīcai, kā arī transporta firmām, kas nepieciešamo detaļu izgatavošanai pasūta pusfabrikātus – alumīnija, dažkārt vara sakausējumus. Par nozīmīgu pasūtītāju ir kļuvusi Rīgas dome, kā arī citu pilsētu pašvaldības, kas par labiem atzinušas sabiedriskām vietām piemērotus apgaismes ķermeņus, parku solus, dekoratīvus puķu statīvus un karogu aprīkojumu (karogu kātu uzgaļus un turētājus). Šāda veida produkcijai uzņēmums pievērsies tikai pēc valsts neatkarības atjaunošanas. Ne visiem patīk vai ir pa kabatai amatnieku piedāvājums, tāpēc arī “Krāsainie lējumi” ražo izstrādājumus dārzam: dažādus lukturus, dārza krēslus un ažūras virsmas galdus ar dekoratīvām metāla kājām. Krāsainie lējumi nav lēti, toties vējš tos nespēj aizpūst un mitrums – sapūdēt, tāpēc gadalaiku maiņa to kalpošanas mūžu neietekmē. Tās ir ilglaicīgas investīcijas dārza dizainā.

Savukārt mājsaimniecībai domātās produkcijas klāstā no savulaik atzītajiem alumīnija savienojumiem ir gan pulēti, gan matēti virtuves trauki (lieli un mazi katli, pīles) ar un bez vākiem. Pulētie ir dārgāki, toties kalpo ilgāk un ir vieglāk kopjami: to virsmā nav poru, kur aizķerties taukiem un citiem sārņiem, kas uzkrājas pēc katras lietošanas, ja rūpīgi nenotīra. “Krāsainie lējumi” ražo arī vēl citas saimniecībā nepieciešamas lietas, tostarp radiatorus, hermētiskas krāsns durtiņas, roku mazgājamos traukus un plīts katlus. Netrūkst ķiploku spiedņu un riekstu standziņu, gaļas āmurīšu, pelmeņu un kūku formiņu, kā arī dažādu formu drēbju pakaramo un logu aizgriežņu. Uzņēmums izpilda arī dažādus privātos pasūtījumus, ko paredzētajā materiālā realizē pēc iesniegtajām skicēm. Izstrādājumi var būt visdažādākie: sākot ar neliela izmēra figūriņām un beidzot ar lielāka vai mazāka izmēra dekoratīvām kāpņu margām.
← atpakaļ
Galerija
 
Reklāma
latmet © 2009 created by dp