Izstādes metālindustrijai
No 18. līdz 21. oktobrim abās Ķīpsalas un Skonto izstāžu zālēs varēja skatīt ar mašīnbūvi un metālapstrādi saistītas ekspozīcijas “Baltic Industrie” un “Tech Industrie 2006”, kurai līdztekus risinājās izstāde “Māja. Dzīvoklis”. Metālapstrādes darbgaldi, giljotīnas, lokšņu locīšanas darbgaldi, lāzera griešanas ierīces, visdažādākie instrumenti, agregāti, metāla konstrukcijas, iekārtas, mēbeles, furnitūra, troses, ķēdes un arī darba apģērbs – katram profesionālim vai vienkārši interesentam bija, ko redzēt.

Fakti liecina, ka Latvijā mašīnbūve un metālapstrāde ir viena no straujāk augošajām nozarēm, kurā darbojas ap 1000 uzņēmumu ar vairāk nekā 33 000 strādājošo, kas gadā saražo produkciju virs 800 miljoniem latu. Mašīnbūves un metālapstrādes rūpniecības uzņēmēju asociācijas valdes priekšsēdētājs Vilnis Rantiņš mašīnbūvi uzskata par inovācijas dzinējspēku un celmlauzi, kā arī par visas tautsaimniecības balstu, jo šī nozare ar savām tehnoloģijām un produkciju nodrošina citas nozares, kā arī visas mūsu ikdienas vajadzības. Tieši tāpēc V. Rantiņš aicina jauniešus apgūt ar inženierzinātnēm saistītās profesijas, kuru daudzveidība ir ļoti liela: sākot ar atslēdzniekiem līdz modernu iekārtu projektēšanai un izgatavošanai.

Izstādes uzskatāmi demonstrēja mašīnbūves un metālapstrādes produkciju, jaunākās tehnoloģijas un sasniegumus. Profesionāļiem te bija arī laba iespēja atrast sadarbības partnerus, produkcijas piegādātājus un arī pircējus. Vienā no pirmajiem stendiem varēja iepazīties ar Mašīnbūves un metālapstrādes rūpniecības uzņēmēju asociācijas darbību, iespējām apgūt profesiju dažādās profesionāli izglītojošās skolās un augstskolās. Igauņu 100 metālražošanas uzņēmumus prezentēja kopīgā asociācija, meklējot arī sadarbības iespējas ar Latvijas firmām. Igauņu uzņēmums „MetEst Metall” ar gāzu-plazmas griešanas līniju piedāvā apstrādāt metālu 2500 x 12 000. Ar gāzes palīdzību iespējama līdz 70 mm bieza metāla griešana, bet ar plazmu – līdz 35 mm.

Uzņēmums “Forvele” tirgo tēraudu dažādām iekārtām, atsperes, vara sakausējumus un nestandarta detaļas. Eiropā pazīstamajai kompānijai „Sperre Baltic” ir čuguna ražotnes Norvēģijā un Latvijā. Abās metāllietuvēs darbu veic ar „Georg Fischer” triecienpresēšanas līnijām. Dāņu uzņēmums „Finishing Plant” piedāvāja iekārtas metāla virsmas apstrādei – gan atsevišķus agregātus, gan pilnas līnijas pulveru pārklājumu un šķidro krāsu uzklāšanai uz virsmas. Firma “Baltic Color World” demonstrēja dažādu ražotāju metāla pulverkrāsošanas iekārtas. Radošo konstruktoru birojs, kas nodibinājies pirms diviem gadiem, atbilstoši savam nosaukumam izgudro, projektē un rasē jaunus izstrādājumus, kā arī veic lokšņu ciršanas, perforēšanas, metināšanas un valcēšanas darbus.

Baltijas Lāzeru centrs piedāvā kokapstrādē pielietot līnijlāzerus, kam ir liela moduļu daudzveidība (atšķiras ar stara spilgtumu, jaudu, izmēriem, barošanas spriegumu utt.). Centrs arī iesaka izmantot lāzerstara attāluma sensorus un specializētu kontrolieri, lai operatīvi veiktu bezkontakta precīzus tiešos mērījumus, kā arī lai aprēķinātu un parādītu diametru, pārvietojumu, minimālo izmēru utt. Dobelnieku uzņēmums SIA „East Metal” ražo plašu produkcijas klāstu, sākot no mazām detaļām un leņķiem, līdz sarežģītām liela izmēra konstrukcijām (pārsvarā no neapstrādāta metāla): vēja ģeneratoru sastāvdaļas, apkures katlus, virvju iekārtu vīšanas karkasu u. tml. Firma “Addinol” izstrādā augstas klases jaunās paaudzes lubrikantus automātiskai un industriālai lietošanai, savukārt vācu ražotāji izgatavojuši eļļu Pro Stanz 6000 štancēšanai (tēraudam, alumīnijam utt.), kas pati iztvaiko un nesatur hloru. Slīpēšanai noder atdzesējošs sintētisks līdzeklis Grylsolo 1500, bet no korozijas pasargā līdzeklis Resost DWI 5.

Rūpējoties par ēku ūdensvadiem un kanalizācijas caurulēm, izstādē varēja redzēt dažādas attīrīšanas iekārtas un tehnoloģijas, uzzināt, kā ūdeni atmagnetizēt, atdzelžot, mīkstināt, samazināt duļķainību, smaku, uzlabot garšu, iegādāt pulveri pret cauruļu aizaugšanu un katlakmeni. Celtniecības firmām noder ērti vagoniņi un būdiņas, kur būvdarbu laikā uzturēties strādniekiem, tāpat aktuāla ir būvmateriālu izvietošana. Metāla konteineri noder arī mūsu ikdienas saimnieciskajā dzīvē, lai novietotu nesezonas lietas (piemēram, slēpes, automašīnas riepas utt.). Gādājot par privātmāju īpašniekiem vai lauksaimniekiem, zemnieku saimniecība „Plauži” izgatavo zāles pļāvējus, ar ko pļaut zālājus, nezāles, latvāņus un pat jaunaudzes un krūmus līdz 3 cm diametrā. Pievienojot attiecīgus agregātus, iespējams uzirdināt vagu starpas, kultivēt augsni, tīrīt sniegu un citus darbus. Granulu apkures katlus ražo rūpnīca Ainažos „Grandeg”, savukārt SIA „Probus” ražo degļus apkures katliem.

Protams, izstādēs varēja noskatīt apkures katlus, plītis, kamīnus, zibeņnovedējus, metāla durvis ar elegantiem metāla rokturiem, žogus un vārtu automātiku, kā arī visdažādāko mājas un saimniecības aprīkojumu – katrs atbilstoši sava maciņa biezumam. Acis priecēja 20 Sāmsalas kalēju oriģinālie darbi: pakavi (liela daļa no tiem atrasti un atjaunoti), eņģes, savdabīgu dārza grilu, un dažādus sadzīvē lietojamus priekšmetus.
← atpakaļ
Galerija
 
Reklāma
latmet © 2009 created by dp