Kur māja uz vistas kājas
Daiļamatniekus, tostarp metālkalējus, darbs pārāk nelutina: ne visai bieži savos darinājumos ir lemts iemiesot mākslinieciskās fantāzijas un oriģinālus dizaina risinājumus, jo visbiežāk nākas pildīt strikti noteiktus pasūtījumus. Bet Nikolaja Kolotilova īpašumā mākslinieku radošajām idejām ļauta lidojuma brīvība: savdabīgi kokgriezumi, interesanti metālkalumi, ainavu gleznojumi un senlietu kolekcijas.

Tepat Rīgas pievārtē mazdārziņu kooperatīvā "Rūķīši" divu brašu akmens jātnieku sargāta noslēpusies dīvaina maza pasaku pilsētiņa. Rūķu sargātas pirtiņas saveicinās pāri dīķim, kur pašlaik vēži ziemo, bet pašā sētas vidū pēc pavēles griežas uz riņķi māja uz vistas kājas. Šī mazdārziņu saimniecība daudziem saviesīgas atpūtas cienītājiem pazīstama kā "Kolotilovka" – nosaukta tās īpašnieka vārdā. Nikolajs Kolotilovs stāsta, ka šoruden jāsvin desmit gadu jubileja. Savulaik būvniecības izstādē Nikolajs iegādājies pirtiņu, bet nav bijis, kur to likt. Apbraucis visu Rīgas rajonu, līdz beidzot iepaticies pie TEC-2 nomaļais dārzkopības kooperatīvs. Nikolajs Kolotilovs nopircis divus, pēc tam iegādājies vēl divdesmit dārziņus, izracis dīķi un izveidojis atpūtas kompleksu.

Mazā pirtiņa pārtaisīta, un nu jau visapkārt slejas daudzas būves un nojumes, kur cept šašlikus un atpūsties. Saimnieka pieaicinātie mākslinieki te ļāvuši vaļu iztēlei: gan telpās, gan nojumēs uz sienām var veldzēt skatienu, veroties zīmētās dabas ainavās, amatnieku darinātās niedru laivās, oriģinālajos metālkalumos, rūķu un raganu figūrās vai papētīt šeit savāktās senlietas. Nikolajam Kolotilovam ideju netrūkst, kā padarīt interesantāku katru atpūtas stūrīti un radīt noskaņas dažādām gaumēm, arī jūrnieki te var iegrimt nostalģijā starp zvejas tīkliem un jūras dzelmju ainām. Saimnieks centies ar it kā vienkāršām uzpariktēm vai savādiem nieciņiem viesiem sagādāt pārsteiguma brīžus, savukārt konstruktoru prātus ieintriģēt noskaidrot, kā, piemēram, griežas apaļās glīti nokrāsotās alumīnija turbīnas zem notekcaurulēm vai kādam mērķim pie sētas stāv trīs mucas ar spiediena mērītājiem… Nikolajs atceras, kā kāds pārītis pēc pirtēšanās devies uz vienu no mazajām jumtistabiņām, kur dāma pēc gultas priekiem pēkšņi iekliegusies: "Ak vai, dārgais, jumts aizbraucis!" …jo ieraudzījusi virs galvas spožas zvaigznes. Tiesa, Greizie Rati un citi zvaigznāji ir istabas griestos fosforiscējoši punktiņi. Tāpat iespaidīgi luminiscējošs, iestājoties tumsai, top zīmētais sienas gleznojums pie baseina, kura vienā galā šņākdams no spraugas sienā šļācas neliels ūdenskritums.

Mazajā pilsētiņā nevar nepamanīt oriģinālos metālkalumus, pat atkritumu spainim savdabīgi kaltas kājas. Uz ārdurvīm piekārts laimi nesošs pakavs, bet pie šķūnīša – milzīga piekaramā atslēga. Saviesīgā kamīnzālē lielam sienas spogulim izveidots zaru un lapu izlocīts ietvars, bet citā telpā starp zvejas tīkliem drēbju pakaramais atgādina dziļūdens iemītnieci hidru. Līdzās antīkiem radioaparātiem un šujmašīnām redz metāla svečturus un dekoratīvas sienas lampas. Savukārt nojumēs stāv grezni soli uz metāla kājām, acis priecē šašliku cepamie, bet visapkārt celiņiem un nojumēm stipras margas.

Īpašu interesi Kolotilovkas apmeklētāji izrāda par nelielo būdiņu uz divām metāla "kājām". Saimnieks, paņemdams rokā distances vadības pulti, vēl parasti viesiem noprasa, kādā virzienā viņi vēlas, lai mājiņa nostājas: ar priekšu vai aizmuguri. Princips, lai liktu mājelei griezties uz riņķi, esot gluži vienkāršs un visiem labi zināms – reduktors ēkas platformu pārvieto uz ritentiņiem. Savukārt, uzkāpjot mājiņā pa trepēm, var papētīt istabas nerātno iekārtojumu ar erotiska stila mēbelēm un aksesuāriem.
← atpakaļ
Galerija
 
Reklāma
latmet © 2009 created by dp