Strādāt augstu gaisā
Salabot baznīcas jumtu vai augstu rūpnīcas skursteni, nokrāsot ūdenstorni vai peldošu kuģi – tas ir darbs īpašos apstākļos, kas prasa noteiktas prasmes, zināšanas un arī aprīkojumu. Ar tādiem uzdevumiem profesionāli tiek galā industriālais alpīnisma uzņēmums „Falkors IAU”, kur darbojas arī sava alpīnistu skola. Pie mums nav ne iespaidīgu klinšu, ne kalnu, kur ikdienā trenēties alpīnistiem, taču šā sporta veida piekritēji Latvijā var atrast ļoti interesantu darbu atbilstoši savam aicinājumam. Izmantojot rūpnieciskā alpīnisma tehniku, firmas „Falkors I.A.U.” speciālisti veic būvniecības, montāžas un celtniecības darbus lielā augstumā un grūti pieejamās vietās. Firmai ir vairāk nekā 10 gadu pieredze, taču kopš 2005. gada uzņēmums saņēmis Eiropas Savienības standartiem atbilstošu augstkāpēju sertifikātu, tātad darbinieki tiek apmācīti atbilstoši Eiropas normatīviem. Apmācību šeit vada uzņēmuma dibinātājs alpīnists Ēriks Ruģēns un nu jau no daudzām reklāmām atpazīstamā Dace Šmite – viņi abi bijuši starptautiskās asociācijas IRATA kursu apmācībā Anglijā. Ņemot vērā pasaules pieredzi un rūpēdamies par savu darbinieku drošību, Ēriks Ruģēns pastāvīgi gādā un nežēlo lielus līdzekļus jaunākajam alpīnisma ekipējumam, kas atbilst starptautiskajām rūpnieciskā alpīnisma prasībām. Un tas, protams, attaisnojas, jo jaunās ķiveres, speciālās jostas ar stingrām „mugurām”, kā arī pārējais ekipējums ne vien garantē drošību, bet arī ļauj ātrāk un precīzāk veikt darbu, kas nebūt nav vienkārši – bieži vien vairāku desmitu augstumā virs zemes. Firmas darbinieki piedalījušies seminārā, kur lektori no ASV skaidroja, kāpēc vajadzīgs ieguldīt naudu darbinieku drošības nodrošināšanai. Par augstumdarbiem uzskata, ja cilvēki strādā augstāk par pusotru metru, un celtniekiem uz sastatnēm vajadzīgas drošības jostas – tad nenotiks tik daudz nelaimes gadījumu kā tagad. Rūpnieciskā alpīnisma nosacījumi prasa, ka strādājot augstdarbos jābūt vismaz diviem vai vairākiem cilvēkiem, kuri, ja kādam kas atgadījies, 20 minūšu laikā jāpiekļūst cietušajam un jāsniedz viņam palīdzība un jānogādā drošībā.

Firmas „Falkors I.A.U.” augstumdarbu speciālists Aleksandrs Lavišs, kurš firmā strādā pusotru gadu, atgādina, ka jādara viss, lai pasargātos no kritiena, jāievēro drošības nosacījumus, tad arī riska praktiski nav. Savukārt nelaimes taču notiek steidzoties un aiz paviršības. Cilvēki bieži jautājot, vai nav bail strādāt lielā augstumā un vai iespējams tikt galā ar uzticētajiem uzdevumiem. Aleksandrs atteic, ka viņam ir bail, nebaidīties neesot pareizi, jo tas ir mūsu pašsaglabāšanās instinkts, tāpat kā tieksme pēc riska, asām izjūtām. Uzkāpjot uz virvēm un sajūtot bailes, cilvēkam vismaz ir vēlēšanās padomāt un pielikt varbūt vēl kādu papildu drošināšanas punktu. Izdarīt var visu, ja nu vienīgi dažkārt gadās kāds objekts, kur ir nepatīkami strādāt. Aleksandrs atceras reiz maza jumtiņa piekrāsošanu, bet mājas apmetums tik vecs, ka, izdarot lieku kustību, tas jebkurā brīdī varēja nokrist un uz ielas ko sabojāt vai pat apdraudēt. Dažiem darbiniekiem esot gadījušies nepatīkami brīži, kad, tīrot jumtu no sniega un lāstekām, tām krītot, bojātas lejā atstātās automašīnas.

Aleksandrs Lavišs, kura darba specialitāte ir augstuma darbi, stāsta par plašo pasūtījumu darbu spektru: mazgāšana, krāsošana, tīrīšana, remonts, ierīču montāža – darba netrūkst. Katram namīpašniekam, uzņēmuma vai pašvaldības vadītājam jāgādā par ēku un citu objektu apsaimniekošanu: laikus jālabo, jākrāso, jāatbrīvo no sniega un lāstekām namu jumti, jāgādā par logu tīrību, pat ja tie atrodas lielā augstumā, ražotnēs jānodrošina Eiropas standartiem atbilstošu darba drošību, kas pašu spēkiem nereti nav iespējams. Pasūtīt šādiem nolūkiem celtni ir dārgi un bieži tehniski sarežģīti, taču industriālie alpīnisti prasmīgi tiek galā ar dažāda veida darbiem pat šķietami nepieejamās vietās, turklāt tagad daudzi pārliecinājušies, ka vislabāk to uzticēt profesionālai firmai, nevis individuālajiem šādu dabu darbu veicējiem, lai saņemtu garantijas par paveikto. Firmas „Falkors I.A.U.” augstumdarbu speciālistiem nācies labot Vecrīgas namu jumtus, nomainīt dakstiņus, uz jumtiem uzstādīt sniega aizsargdēļus, vēja rādītājus, atjaunot baznīcu krustus un remontēt kupolus, vilkt kabeļus, pie ēku sienām izvietot lielformāta reklāmas plakātus, ierīkot un tīrīt ventilācijas un apkures sistēmas, tīrīt un remontēt skursteņus, noteksistēmas, māju balkonus augšējos stāvos, nomainīt apmetumu ēku augšdaļās vai grūti pieejamās vietās, krāsot un remontēt kuģu mastus utt. Ziemas sezonā vairāk veicami iekšdarbi: jāsiltina un jāremontē angāri, jāattīra no putekļiem ražotņu sienas un griesti, maizes ceptuvēs ar putekļusūcēju jānosūc uzkrājušais biezais miltu putekļu slānis, lai tiktu nodrošināti ugunsdrošības apstākļi. Aleksandrs ar prieku atceras darbu Pēterbaznīcas smailē, tur vajadzēja atjaunot jumta skārda klājumu, ko bija papostījusi vētra. Interesants objekts firmas darbiniekiem bijis kuģis Liepājas ostas kanālā – krāsošanu nācās veikt tieši virs ūdens, bet ostā, kā zināms, dziļums ir liels.
← atpakaļ
Galerija
 
Reklāma
latmet © 2009 created by dp