Latmet
Latmet NGS
Ja uz jumta vējrādis

Vējrādītāji, kā liecina vēsture, ne tikai rāda vēja virzienu, bet tiem ir arī simboliska nozīme. No tālienes saredzamais vējrādis ir savdabīga ēkas vizītkarte. Uz tā var būt ēkas celšanas gada skaitlis, mājas īpašnieka iniciāļi vai amata simbols (zvejniekam zivs, kurpniekam kurpe), talismana vai kādas mitoloģiskas būtnes veidols, savukārt baznīcu torņus bieži rotā gaiļi, eņģeļi
Pazīstamākie vējrādītāji ir karodziņa formas, zem tā dažādās konfigurācijās mēdz būt debess pušu apzīmējumi: D, Z, A un R, lai zinātu, no kuras puses pūš vējš. Karodziņā parasti ietverts gada skaitlis, kas norāda ēkas tapšanu, taču bieži ir redzama arī mitoloģiska būtne vienradzis, kas sargājot māju un nesot laimi. Par visa sliktā atvairītāju un pārticības nesēju uzskata pūķi. Populārs figurāls vējrādītājs neapšaubāmi ir gailis, kas simboliski ir jaunas dienas vēstītājs un pilsētas sargātājs. Uz Rīgas Jēkaba un Pētera baznīcu jumtiem vējrādis atgādina cilvēka siluetu, savukārt Doma baznīcas austrumu galā uz jumta redzams eņģelis. Rīgā uz Melngalvju nama jumta graciozi ornamentālā vējrādītāja smailē ir svētā Georga figūra zirga mugurā, cīnoties ar pūķi (pēc nama bojāejas figūra tika atrasta pelnos, taču tagad vējrādis ir rekonstruēts). Uz daudzu vējrādītāju kāta augstāk vai zemāk ir ietverta lode, kurā tika ievietoti kādi svarīgi dokumenti vēstījumi nākamajām paaudzēm.
Vējrādītāji ir interesanta vēstures liecība, taču tos arvien biežāk izgatavo arī mūsdienās, jo daudzi namu saimnieki savu īpašumu vēlas sargāt ne vien ar signalizācijas ierīcēm, bet tīri simboliski. Kā gatavot vējrādītājus, labi pieprot metālkalējs Guntis Jakubovskis. Tā kā dekoratīvie "mājas sargi" pastāvīgi atrodas saulē, vējā, lietū un sniegā, tie pakļauti laika apstākļu ietekmei, to kustīgajā daļā nedrīkst izmantot gultņus, bet gan bronzas bukses, kas nerūsē. Protams, ir vēl daudz dažādu knifu, kas vējrādītāja mūžu padara ilgāku un mājas iedzīvotājus drošākus un mierīgākus.

Atpaka
Latmet

Pret korozijas aizsardziba

Kredīta kalkulators

Kredīta summa

Procenti (gadā)

Periods (mēneši)
Top.LV
Latvijas Reitingi

All rights reserved. Copyright 2001-2006 NGS Ltd.
At a reprint and citing the reference on NGS Ltd. is obligatory.